Witaj w Serwisie Edukacjamedialna.pl
Edukacja medialnaSerwis EDUKACJA MEDIALNA jest odpowiedzią na współczesne potrzeby rodziców, nauczycieli i wychowawców. Chcemy pomóc przygotować dzieci i młodzież do twórczego i krytycznego odbioru mediów, aby przekaz, który dociera do naszych wychowanków, był jak najbardziej wartościowy i jak najmniej szkodliwy.

Oddajemy do Państwa dyspozycji szereg narzędzi pozwalających lepiej poznać media, nauczyć się z nich efektywnie korzystać i rozpoznać zagrożenia w nich się znajdujące. Liczymy na Państwa współpracę, aby tworzyć i wzbogacać ten serwis razem.


banner_typowy.jpg

kwi 13
Autor małgosiaw | 13 kwi : 13:13 |

Komputer i internet są dziś narzędziami niezastąpionymi w pracy wielu ludzi. Niosą też jednak potencjalne zagrożenia i pułapki. Łatwość dostępu do wszelkich treści, w tym szkodliwych i niebezpiecznych, jest nieporównywalna z tym, co było wcześniej. Istnieją strony i gry, które oprócz diabelskiej ornamentyki mają opcję podpisywania cyrografu jako warunek uczestnictwa. Sfera internetu, gier ma dodatkowo silny wpływ uzależniający, który może prowadzić do autodestrukcji jak narkotyki. Uzależnienie od grania na komputerze jest dziś tak powszechne, że nikogo już nie dziwi. Więcej na ten temat w najnowszym numerze Egzorcysty. Polecam!  
Czytaj caly atykul

Wersja do druku
mar 26
Autor małgosiaw | 26 mar : 17:07 |

„Od śmieciowej mowy do śmieciowej umowy – mów i żyj na poziomie” – kampanię społeczną przeciw wulgaryzmom pod takim hasłem rozpoczęła właśnie Politechnika Opolska. Akcja ma uwrażliwić studentów i nie tylko na to, jakim językiem się posługują.

Czytaj caly atykul

Wersja do druku
mar 26
Autor małgosiaw | 26 mar : 16:57 |
Kontakt młodych ludzi z reklamą powoduje, że częściej sięgają po słodkie napoje, a rzadziej po warzywa. Europejskie badania potwierdzają, że wiedza o mechanizmach działających w reklamie nie pomaga nastolatkom w walce o odpowiednią masę ciała. Jak wygląda sytuacja w Polsce, sprawdziła psycholog zdrowia z SWPS Wrocław.

Czytaj caly atykul

Wersja do druku
mar 22
Autor małgosiaw | 22 mar : 15:54 |

„W trosce o nasze dzieci” to temat Forum Kobiet Katolickich zorganizowanego po raz pierwszy na terenie archidiecezji łódzkiej. Spotkanie odbyło się w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi. Było poświęcone tematyce zagrożeń duchowych obecnych w mediach, w szkołach i w przestrzeni publicznej.

Czytaj caly atykul

Wersja do druku
mar 18
Autor małgosiaw | 18 mar : 23:42 |

Proces wychowawczy zmierza do tego, aby spowodować zmiany w naszych dzieciach. Czasami jednak dzieciom bardzo trudno jest się zmienić. A nam rodzicom jeszcze trudniej je zrozumieć. W takim przypadku będziesz potrzebować… tego poradnika! Drogi Rodzicu ten poradnik jest po to, aby zmobilizował cię on do myślenia, do oceny sytuacji, do skorygowania postępowania. Zawiera listę pięćdziesięciu zasad, które pozwolą rozwinąć podstawy rodzicielskiego sukcesu. Drogi Rodzicu! Polecam Ci ten fantastyczny Poradnik.  NIE PODDAWAJ SIĘ 
Wersja do druku
lut 21
Autor małgosiaw | 21 lut : 15:33 |

Katolickie Radio Zamość przygotowało bardzo aktualne spotkania z egzorcystą i pedagogiem na temat Zagrożen duchowych.
1) 26.01.2015r. - Aneta Kwiaśniewska rozmawia z ks. Eugeniuszem Derdziukiem, diecezjalnym egzorcystą na temat: Skłonność do popadania w zło.
2) 19.02.2015r. - Aneta Kwiaśniewska rozmawia z Małgorzatą Więczkowska pedagogiem na temat: Zagrożenia duchowe skierowane do dzieci.
Serdecznie zapraszamy do wysłuchania audycji Gość Dnia w  Katolickim Radio Zamość.
Wersja do druku
lut 19
Autor małgosiaw | 19 lut : 11:41 |
Naukowcy z Akademii Medycznej Uniwersytetu Bostońskiego ostrzegają, że dawanie małym dzieciom smartfonów czy tabletów do zabawy może bardzo negatywnie wpływać na ich rozwój umysłowy. Polecają rodzicom, stosującym taką wychowawczą drogę na skróty, by starali się raczej poświęcać swoim pociechom własny czas, a elektronikę zostawili im na później.

Czytaj caly atykul

Wersja do druku
lut 10
Autor małgosiaw | 10 lut : 17:00 |

Paski, które w programach informacyjnych streszczać mają najważniejsze wiadomości, dostarczają widzowi szybkich wniosków, przez co czasem zastępują krytyczne myślenie - zwraca uwagę psycholog dr Konrad Maj, który rozpoczął na ten temat badania.

Czytaj caly atykul

Wersja do druku
lut 02
Autor małgosiaw | 02 lut : 17:17 |

58 procent rodaków nie przeczytało w zeszłym roku żadnej książki. Co piąty w ogóle nie przeczytał żadnego tekstu. Inaczej mówiąc, w 25 lat po obaleniu komuny dorobiliśmy się sześciu milionów wtórnych analfabetów. Miliony Polaków nie odczuwają potrzeby przeczytania jakiegokolwiek tekstu objaśniającego świat w sposób nieco bardziej złożony. Wystarcza im wiedza czerpana z migających obrazków telewizyjnych i internetowych memów.  

Czytaj caly atykul

Wersja do druku
lut 01
Autor małgosiaw | 01 lut : 11:38 |

Bezpieczeństwo dzieci online. Kompendium dla rodziców i profesjonalistów to książka przygotowana przez ekspertów z Polskiego Centrum Programu Safer Internet (NASK i Fundacja Dzieci Niczyje), która w jednym miejscu zbiera wiedzę dotyczącą zróżnicowanych aspektów bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie.

Czytaj caly atykul

Wersja do druku
sty 28
Autor małgosiaw | 28 sty : 00:07 |

Kampania "Dodaj znajomego" jest odpowiedzią na hejtowanie jako poważny, a stale bagatelizowany problem dotykający młodych ludzi w Internecie. Jej przekaz adresowany jest zarówno do ofiar hejtu, jego świadków jak i samych hejterów” . Kampania z jednej strony powinna uświadomić młodym ludziom konieczność osobistego przeciwstawiania się hejtowaniu , a z drugiej - pomóc rodzicom, nauczycielom, czy starszemu rodzeństwu wspierać dzieci skrzywdzone tą formą przemocy w sieci.


Czytaj caly atykul

Wersja do druku
sty 27
Autor małgosiaw | 27 sty : 00:08 |

Z roku na rok coraz dłużej oglądamy telewizję. W 2014 roku statyczny Polak spędził przez telewizorem 4 godziny i 20 minut. Średni czas oglądania telewizji z roku na rok się wydłuża. W porównaniu do poprzednich lat ten czas się wydłużył - o 13 minut więcej niż w 2013 roku. Warto zapoznać się z tym badaniami i zastanowić się, jakie wynikają z tego zyski, a jakie straty, dla rozwoju intelektualnego i moralnego odbiorcy.

Czytaj caly atykul

Wersja do druku
sty 26
Autor małgosiaw | 26 sty : 11:12 |

Czy w dobie galopującej konsumpcji można jeszcze przeżyć okres świąt i karnawału jako duchową przygodę? To możliwe, jeśli nie ulegniemy potężnej komercyjnej presji. A może nam w tym pomóc także... lektura klasyków socjologii.

Czytaj caly atykul

Wersja do druku
sty 25
Autor małgosiaw | 25 sty : 16:20 |

Korzystanie z Internetu jest tak powszechne, że stało się też nową metodą komunikacji, wymiany informacji, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Często nie zdają sobie sprawy, że niektóre ich zachowania, czynione choćby dla żartu, jak np. zrobienie zdjęcia koleżance, przerobienie go, a następnie umieszczenie go ze złośliwym komentarzem na portalu, blogu, może nie tylko zniszczyć życie owej koleżance, ale jest karalne, jest przestępstwem.

Czytaj caly atykul

Wersja do druku
sty 24
Autor małgosiaw | 24 sty : 23:53 |

Temat rodziny znajduje się w centrum pogłębionej refleksji Nauczania Kościoła. W tym kontekście papież  Franciszek uznał za właściwe, aby temat  Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu miał jako punkt odniesienia rodzinę. Rodzina jest zresztą pierwszym miejscem, gdzie uczymy się komunikowania. Powrót do tego pierwotnego momentu może nam pomóc zarówno w uczynieniu przekazu bardziej autentycznym i ludzkim, jak i w spojrzeniu na rodzinę z nowej perspektywy. Czytaj dalej tekst orędzia...

Czytaj caly atykul

Wersja do druku
Idź do strony       >>