Witaj w Serwisie Edukacjamedialna.pl
Edukacja medialnaSerwis EDUKACJA MEDIALNA jest odpowiedzią na współczesne potrzeby rodziców, nauczycieli i wychowawców. Chcemy pomóc przygotować dzieci i młodzież do twórczego i krytycznego odbioru mediów, aby przekaz, który dociera do naszych wychowanków, był jak najbardziej wartościowy i jak najmniej szkodliwy.

Oddajemy do Państwa dyspozycji szereg narzędzi pozwalających lepiej poznać media, nauczyć się z nich efektywnie korzystać i rozpoznać zagrożenia w nich się znajdujące. Liczymy na Państwa współpracę, aby tworzyć i wzbogacać ten serwis razem.


banner_typowy.jpg

lip 15
Autor małgosiaw | 15 lip : 16:54 |

W dniach od 3 do 11 lipca 2015r. odbywały się rekolekcje tematycznych Domowego Kościoła „Ze św. Michałem Archaniołem o wychowaniu, zagrożeniach i rozeznawaniu duchowym w rodzinie”, zorganizowane przez Centralną Diakonię Społeczną Ruchu Światło-Życie z Bydgoszczy, które zgromadziły 36 małżeństw wraz z dziećmi z całej Polski. Grupa Oazowa liczyła 142 osoby.

Czytaj caly atykul

Wersja do druku
lip 15
Autor małgosiaw | 15 lip : 16:27 |

Jeszcze 30 lat temu zwyczaj tatuowania się był w naszym kręgu kulturowym ograniczony do wąskich środowisk utożsamianych z tzw. marginesem społecznym. Tatuaże nosili wówczas głównie przestępcy, narkomani i członkowie różnych subkultur młodzieżowych.

Czytaj caly atykul

Wersja do druku
lip 13
Autor małgosiaw | 13 lip : 22:26 |

Małgorzata Więczkowska dała się poznać przede wszystkim jako krytyk niektórych zjawisk i trendów związanych z kulturą manga i anime; sama żartuje, że u wielu sympatyków tej subkultury znajduje się już pewnie na czarnej liście wrogów. My jednak zapytaliśmy ją co zrobić, aby nasze dzieci nie ugrzęzły w zalewie skierowanej do nich medialnej papki? I jak odróżnić to co jest dla nich wartościowe, od tego co może być niebezpieczne dla ich rozwoju czy wręcz duchowości?

Czytaj caly atykul

Wersja do druku
cze 22
Autor małgosiaw | 22 cze : 21:54 |

Ukazała się najnowsza pozycja dr Wandy Półtawskiej, jest to owoc rekolekcji dla rodzin w Spale w 2010. Zachęcam wszystkich do zapoznania się z tą książką.  Prawdziwa, piękna miłość niestety nie spada z nieba, ale jest osiągnięciem ludzi. Jan Paweł II, przyglądając się młodym, nie bez powodu mówił: „Uczcie się kochać”. Doktor Wanda Półtawska od kilkudziesięciu lat pomaga młodym ludziom, małżeństwom oraz całym rodzinom osiągnąć szczęśliwe życie. W tej książce prosto i konkretnie radzi i pokazuje na przykładach, jak osiągnąć prawdziwą miłość, jak postępować, aby być gotowym na jej przyjęcie, i co zrobić, jeśli nie jesteśmy pewni swoich uczuć.


Czytaj caly atykul

Wersja do druku
cze 22
Autor małgosiaw | 22 cze : 21:40 |

O czym marzą dzieci? O tablecie. Jaki najczęściej dostają prezent? Tablet. Specjalne tablety produkowane są już dla najmłodszych dzieci. Ta chwila spokoju dla rodziców, może mieć zgubny wpływ na zdrowie i rozwój najmłodszych. To już istne szaleństwo. Coraz młodsze dzieci stają się właścicielami tabletów. Do ręki jako zabawkę dostają je już kilkumiesięczne niemowlęta. Nie, nie korzystają ze sprzętu rodziców, tylko często mają swoje własne. I nie dziwi już widok choćby w poczekalni u lekarza, gdzie dziecko umila sobie czas oczekiwania właśnie tabletem. 

Czytaj caly atykul

Wersja do druku
cze 19
Autor małgosiaw | 19 cze : 22:17 |

W Niepublicznym Przedszkolu im. Świętej Rodziny odbył się wykład na temat „Dziecko w świecie bajek”. Prelekcję dla kilkudziesięciu rodziców wygłosiła Małgorzata Więczkowska, pedagog, medioznawcza, nauczyciel dyplomowany, której zainteresowania od lat kierują się w stronę pedagogiki medialnej, a zwłaszcza wychowania do mass mediów, manipulacji i zagrożeń oraz profilaktyki medialnej. W swoim wykładzie, który odbył się we środę 17 czerwca, mówiła o szansach i zagrożeniach, jakie niosą ze sobą media.

Czytaj caly atykul

Wersja do druku
maj 15
Autor małgosiaw | 15 maj : 22:30 |

Uwaga rodzice ‘Game of 72′ to nowy trend, który szerzy się wśród nastolatków na świecie. Jest to rodzaj gry, zabawy, który rozprzestrzenia się przez social media. Dzieciaki znikają z domu na 72 godziny z nikim się nie kontaktując. Nie ma z nimi kontaktu, rówieśnicy, przyjaciele nic nie wiedzą, a jeśli coś wiedzą to zabawa polega na tym żeby nikt z dorosłych się nie dowiedział. Rodzice szaleją z niepokoju, zawiadamiają Policję, która rozpoczyna poszukiwania. Dzieciaki biorące udział w ‘Game of 72′, rzucają sobie wyzwanie, sprawdzając w ten sposób rzekomą odwagę

Czytaj caly atykul

Wersja do druku
maj 14
Autor małgosiaw | 14 maj : 14:16 |

Każde dziecko jest dla rodziców wyjątkowym darem. Możemy otworzyć przed nim świat, aby wyfrunęło z rodzinnego gniazda jak orzeł - królewski ptak, ale możemy też trzymać je w kurniku, aby przez całe życie dziobało tylko to, co rzuci mu gospodarz. Zadaniem rodziców jest rozwinąć potencjał dziecka. Ważne jest zatem, jak inspirujemy je do odkrywania świata, czym je "napełniamy"; czy otaczamy pięknem czy też bezkrytycznie pozwalamy, aby uwiódł je świat i lansowane przezeń antywartości.

Czytaj caly atykul

Wersja do druku
maj 13
Autor małgosiaw | 13 maj : 11:16 |

Dzieci od małego oswajane są z kulturą śmierci, „sympatyczną” szpetotą, z diabelstwem, które powinno rodzić raczej niepokój, a nawet strach, a nie fascynację i zainteresowania kolekcjonerskie. Próbuje się wmówić dzieciom, przemycając niewinne z pozoru przekazy, że zło może być trendy, fajne i miłe. Zmusza się niewinne dzieci poprzez skomercjalizowanie brzydoty do zaprzyjaźnienia się ze złem i mrocznością.

Czytaj caly atykul

Wersja do druku
maj 12
Autor małgosiaw | 12 maj : 13:39 |

Uczestnicy „Małych gigantów” stawiani są w roli małych celebrytów. Niewątpliwie program, wzmacnia w ten sposób wiodący nurt wspólczesnej popkultury, który zapewnia poklask osobom znanym z tego, że są znane. Zapewne z tego powodu, od jego uczestników wymaga się by zachowywali się w „dorosły” sposób -  potrafili dobrze się zaprezentować, celnie ripostować jurorom i prowadzącym show. Natomiast dzieci, które mają trochę inną naturę – są zgodniejsze, cichsze, zostają po drugiej stronie ekranu telewizora, bo w formule programu nie ma dla nich miejsca. Powstaje dystans między grupą bardziej żywą, a tą która życie odbiera nieco inaczej.

Czytaj caly atykul

Wersja do druku
maj 11
Autor małgosiaw | 11 maj : 16:26 |

Zwolennicy gender to sekta, która chce uszczęśliwiać ludzi na siłę - mówił prof. Zbigniew Lew-Starowicz na konferencji zorganizowanej 6 maja przez KAI wokół książki pt. "Gender - spojrzenie z różnych perspektyw". Znany seksuolog i psychoterapeuta, autor licznych publikacji mówi też, że obecnie w związkach toczy się ideologiczna walka płci i postuluje powołanie przez Kościoły grupy ekspertów, która kompetentnie i rzeczowo będzie wypowiadać się o relacjach między mężczyznami i kobietami.

Czytaj caly atykul

Wersja do druku
kwi 13
Autor małgosiaw | 13 kwi : 13:13 |

Komputer i internet są dziś narzędziami niezastąpionymi w pracy wielu ludzi. Niosą też jednak potencjalne zagrożenia i pułapki. Łatwość dostępu do wszelkich treści, w tym szkodliwych i niebezpiecznych, jest nieporównywalna z tym, co było wcześniej. Istnieją strony i gry, które oprócz diabelskiej ornamentyki mają opcję podpisywania cyrografu jako warunek uczestnictwa. Sfera internetu, gier ma dodatkowo silny wpływ uzależniający, który może prowadzić do autodestrukcji jak narkotyki. Uzależnienie od grania na komputerze jest dziś tak powszechne, że nikogo już nie dziwi. Więcej na ten temat w najnowszym numerze Egzorcysty. Polecam!  
Czytaj caly atykul

Wersja do druku
mar 26
Autor małgosiaw | 26 mar : 17:07 |

„Od śmieciowej mowy do śmieciowej umowy – mów i żyj na poziomie” – kampanię społeczną przeciw wulgaryzmom pod takim hasłem rozpoczęła właśnie Politechnika Opolska. Akcja ma uwrażliwić studentów i nie tylko na to, jakim językiem się posługują.

Czytaj caly atykul

Wersja do druku
mar 26
Autor małgosiaw | 26 mar : 16:57 |
Kontakt młodych ludzi z reklamą powoduje, że częściej sięgają po słodkie napoje, a rzadziej po warzywa. Europejskie badania potwierdzają, że wiedza o mechanizmach działających w reklamie nie pomaga nastolatkom w walce o odpowiednią masę ciała. Jak wygląda sytuacja w Polsce, sprawdziła psycholog zdrowia z SWPS Wrocław.

Czytaj caly atykul

Wersja do druku
mar 22
Autor małgosiaw | 22 mar : 15:54 |

„W trosce o nasze dzieci” to temat Forum Kobiet Katolickich zorganizowanego po raz pierwszy na terenie archidiecezji łódzkiej. Spotkanie odbyło się w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi. Było poświęcone tematyce zagrożeń duchowych obecnych w mediach, w szkołach i w przestrzeni publicznej.

Czytaj caly atykul

Wersja do druku
Idź do strony       >>