Witaj w Serwisie Edukacjamedialna.pl
Edukacja medialnaSerwis EDUKACJA MEDIALNA jest odpowiedzią na współczesne potrzeby rodziców, nauczycieli i wychowawców. Chcemy pomóc przygotować dzieci i młodzież do twórczego i krytycznego odbioru mediów, aby przekaz, który dociera do naszych wychowanków, był jak najbardziej wartościowy i jak najmniej szkodliwy.

Oddajemy do Państwa dyspozycji szereg narzędzi pozwalających lepiej poznać media, nauczyć się z nich efektywnie korzystać i rozpoznać zagrożenia w nich się znajdujące. Liczymy na Państwa współpracę, aby tworzyć i wzbogacać ten serwis razem.


banner_typowy.jpg

maj 22
Autor małgosiaw | 22 maj : 21:45 |
Twoje dziecko wcześniej nauczyło się obsługiwać tablet niż zawiązywać buty? A teraz więcej czasu spędza w sieci niż z Tobą? Jeśli tak, to jesteś cyfrowym rodzicem, czy tego chcesz, czy nie. I pewnie czujesz się trochę zagubiony, może nawet przerażony tym, jak dużo miejsca w życiu Twojego dziecka zajmują media społecznościowe i życie w sieci. Książka „Cyfrowi rodzice” jest dla Ciebie!

Czytaj caly atykul

Wersja do druku
maj 20
Autor małgosiaw | 20 maj : 20:12 |

Młodzi ludzie w przeważającej większości są uzależnieni od mediów elektronicznych – nie rozstają się ze swoimi telefonami nawet podczas rodzinnych posiłków. Co chwila nawykowo sprawdzają, czy nie nadeszła jakaś wiadomość – mówił w audycji Nocne Rozmowy dr Maciej Dębski – socjolog z UG, pomysłodawca eksperymentu "Poza siecią".

Czytaj caly atykul

Wersja do druku
maj 17
Autor małgosiaw | 17 maj : 11:03 |

„Czego się boję? Braku Wi-Fi” – zdradza nastolatka w pierwszej scenie filmu Natalii Hatalskiej „Generacja Z”. Czy ta odpowiedź oddaje istotę pokolenia Polaków urodzonych po 1995 roku, któremu zaciera się granica między światem rzeczywistym a wirtualnym? A może prawda o nim jest zupełnie inna i w dorosłość wchodzą właśnie idealiści wyczuleni na fałsz i obłudę, chcący wykorzystać życie jak najbardziej sensownie?

Czytaj caly atykul

Wersja do druku
maj 15
Autor małgosiaw | 15 maj : 20:28 |

W jednej z nowohuckich podstawówek zabroniono uczniom korzystania z komórek i tabletów - nie tylko na lekcjach, ale i na przerwach. Efekt? Dzieciaki zaczęły ze sobą... rozmawiać! Zakaz używania telefonów komórkowych w szkołach to nic nowego. Wprowadziły taką zasadę już parę lat temu, tyle że żadna zmiana nie poszła aż tak daleko. Zakaz dotyczył jedynie lekcji, co było zrozumiałe, bo jak je prowadzić, kiedy połowa uczniów gra na komórce? Uczniowie mieli i inne pomysły - nagrywali nauczycieli, siebie nawzajem. Szkoła Podstawowa nr 88 w Nowej Hucie uznała, że zakaz powinien obowiązywać także na przerwach. Zdecydowała o tym rada pedagogiczna i szybko poinformowano rodziców.  

Czytaj caly atykul

Wersja do druku
kwi 18
Autor małgosiaw | 18 kwi : 22:11 |

Użytkownicy przenośnych urządzeń elektronicznych coraz częściej odczuwają zaburzenia równowagi i nudności. Są to objawy tzw. cyberchoroby,  czyli cyfrowej wersji choroby lokomocyjnej. Może na nią cierpieć aż 80% użytkowników smartfonów i  tabletów.

Czytaj caly atykul

Wersja do druku
kwi 04
Autor małgosiaw | 04 kwi : 23:09 |

Już co trzeci polski nastolatek zaniedbuje życie rodzinne i obowiązki na rzecz internetu. Specjaliści alarmują - coraz więcej młodych ludzi uzależnia się od nowych technologii. Profesor Mariusz Jędrzejko z Mazowieckiego Centrum Profilaktyki Uzależnień ostrzegał w Polskim Radiu 24 , że nadużywanie nowych technologii może doprowadzić do poważnych zmian w mózgu.

Czytaj caly atykul

Wersja do druku
kwi 03
Autor małgosiaw | 03 kwi : 16:27 |
Najnowsza lalka z serii "Barbie" potrafi odpowiadać na pytania dziecka i "uczyć się" na prowadzonych z nim rozmawach. To rewolucyjna funkcja, ale na ile bezpieczna? N a rynku zabawek od czasu do czasu pojawiają się produkty narażające dzieci na niebezpieczeństwo. Gdy o nich słyszymy, zazwyczaj mamy na myśli tanie podróbki z krajów azjatyckich. Niestety producentom znanych na całym świecie zabawek też przydarzają się „wpadki”, przez które mogą ucierpieć ich najmłodsi odbiorcy. Tak właśnie jest w przypadku najnowszej lalki Barbie, która może spowodować, że dziecko będzie śledzone przez... obcych!

Czytaj caly atykul

Wersja do druku
Idź do strony       >>