gru 30
Autor malgosiaw | 30 gru : 16:51 |

Cyfrowe media wpływają negatywnie na długość oraz jakość snu dzieci. Przedszkolaki i uczniowie śpią lepiej jeśli w ich sypialniach nie ma telewizorów, komputerów, tabletów czy telefonów komórkowych. Ośmiolatek oglądający bajki na tablecie w łóżku przed zaśnięciem, czy gimnazjalistka rozmawiająca przez komórkowy komunikator z koleżankami o klasówce. Tego typu obrazki można zaobserwować już w prawie każdym polskim domu. Efekt? Coraz krótszy i gorszy pod względem jakości sen dzieci.

Czytaj caly atykul

Wersja do druku
gru 29
Autor malgosiaw | 29 gru : 16:39 |

Hazard, alkohol, papierosy i uzależnienie od internetu – to problemy niepokojąco dużej liczby młodych ludzi w Polsce. Choć używanie dopalaczy spada, to wciąż zbyt wielu uczniów po nie sięga. Badanie zachowań polskiej młodzieży przeprowadziła Fundacja CBOS w grudniu 2016 roku na zlecenie Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii. Wynika z nich na przykład, że w porównaniu z wcześniejszymi badaniami wzrósł odsetek młodych ludzi grających w sieci na pieniądze. Czterech uczniów na stu ma objawy uzależnienia od internetu, a aż 6 proc. zadeklarowało, że w sieci spędza co najmniej dziewięć godzin dziennie!

Czytaj caly atykul

Wersja do druku
gru 28
Autor malgosiaw | 28 gru : 16:24 |

Robienie zakupów może stać się nałogiem, podobnym do hazardu. Skutki zakupoholizmu są niestety bardzo dotkliwe. Dowiedz się jak go rozpoznać i jak z nim walczyć. Większość z nas lubi robić zakupy. Niektórzy jednak traktują je nie tylko jako sposób pozyskiwania niezbędnych do życia produktów i usług, lecz jako sposób na szybkie i łatwe poprawienie nastroju albo ucieczkę od problemów.

Czytaj caly atykul

Wersja do druku
gru 27
Autor malgosiaw | 27 gru : 22:12 |

Czy życie z telefonem w ręku to samo zło? Bardzo często słyszymy takie wypowiedzi. Padają z ust starszego pokolenia, że kiedyś to było podwórko i wspólne kreatywne spędzanie czasu pod trzepakiem. Wymyślano jakieś zabawy, nawiązywały się więzi. Teraz młodzież żyje oddzielnie, zamknięta w czterech ścianach, zgarbiona nad komórką. Czy trzeba bić na alarm?

Czytaj caly atykul

Wersja do druku
cze 15
Autor malgosiaw | 15 cze : 14:51 |

Odłączenie od sieci działa na niektóre osoby jak odstawienie narkotyków czy alkoholu. W ekstremalnych przypadkach może prowadzić do napadów lęku i osłabienia działania układu odpornościowego. Internet jest już powszechny: mamy go w komputerach, komórkach, tabletach. Znaczna część ludzi spędza dzień podłączona do strumienia danych, który niczym sznur wiąże nas z otaczającym światem. Bywa, że kiedy internetu brakuje, pojawia się uczucie niepokoju. W przypadku niektórych osób ma ono realny fizjologiczny wymiar – dowodzą badania brytyjsko-włoskiego zespołu pod kierunkiem prof. Phila Reeda z Swansea University, opublikowane właśnie na łamach „PLOS ONE

Czytaj caly atykul

Wersja do druku
cze 14
Autor malgosiaw | 14 cze : 13:16 |

Nowinki techniczne to swoisty symbol współczesnego życia; nic dziwnego, że do tabletów, smartfonów dostęp mają nawet najmłodsze dzieci. Prof. Małgorzata Łukowicz przestrzega: pokolenie tabletowe jest bardziej znerwicowane, sfrustrowane i ma problemy z kręgosłupem.

Czytaj caly atykul

Wersja do druku
cze 13
Autor malgosiaw | 13 cze : 10:40 |

Dzieci, które zaczynają używać tabletów i smartfonów, zanim wypowiedzą swoje pierwsze zdanie, później niż inne zaczynają mówić. Amerykańska Akademia Pediatrii uważa, że dzieci poniżej 2. roku życia nie powinny mieć żadnego kontaktu z urządzeniami mobilnymi. Ostrzega przy tym, że nadmierne korzystanie z tego typu urządzeń może prowadzić do kłopotów z nauką, trudnościami z koncentracją czy otyłości.

Czytaj caly atykul

Wersja do druku
Idź do strony   <<        >>