sty 04
Autor malgosiaw | 04 sty : 23:17 |

Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Organization) wkrótce zaktualizuje listę chorób i problemów zdrowotnych. W 2018 roku znajdzie się na niej uzależnienie od gier komputerowych. WHO uznała je za formę zaburzenia psychicznego, podobnie jak uzależnienie od hazardu. Nowa wersja Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób zostanie opublikowana w maju.We wstępnym dokumencie, jeszcze nie tym oficjalnym, organizacja tłumaczy, że granie w gry może być zakwalifikowane jako zaburzenie wtedy, gdy traci się nad tym kontrolę i gdy jest to zjawisko obsesyjne - trwałe, powracające, wpływające negatywnie na to, jak dana osoba funkcjonuje w rodzinie, społeczeństwie oraz na jej edukację, pracę czy inne aspekty życia.

Gdy granie w gry staje się problemem

Zaburzenie jest wtedy – wyjaśnia WHO – gdy granie staje się priorytetem i jest coraz częstsze, pomimo negatywnych konsekwencji, jakie ze sobą niesie. Można taki stan zdiagnozować jako zaburzenie, gdy zachowanie to zostanie zaobserwowane w okresie co najmniej 12 miesięcy. Jeśli jednak symptomy są poważne i spełnione są wszystkie przesłanki, lekarze mogą postawić diagnozę u osób, które grają przez okres krótszy – tłumaczy WHO w dokumencie, do którego dotarły zagraniczne media.

Czym jest Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób

Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób Światowej Organizacji Zdrowia jest listą, z której korzystają lekarze oraz badacze. Ci pierwsi przy diagnozowaniu, ci drudzy do kategoryzacji stanów zdrowia i w celach statystycznych. Ma ułatwić przepływ informacji pomiędzy poszczególnymi ośrodkami – szpitalami itp. w różnych krajach na świecie. Terminom medycznym przypisuje konkretne kody rozpoznawalne przez jednostki zdrowia i lekarzy.

Aktualnie na świecie korzysta się z listy stworzonej przez WHO w latach 90. Jest ona wykorzystywana w ponad stu krajach. Sięgają po nią też rządy poszczególnych państw przy podejmowaniu decyzji np. o tym, czy i jak duże fundusze przeznaczyć na leczenie i prewencję konkretnych chorób. 

Dyskusja o tym, jak traktować obsesyjne granie w gry komputerowe trwa od dawna. Badacze i psychologowie nie są w tym temacie zgodni. Sprzeczają się o to, jakie przesłanki świadczą o tym, że granie z hobby staje się uzależnieniem i w jaki sposób należy to badać. Zaktualizowana lista WHO nie oznacza raczej końca tej debaty, a jej kolejną odsłonę.Wersja do druku