Filmy, audycje, czasopisma on line


Filmy i audycje o tematyce edukacyjnej jak korzystać z mediów:

Filmy:


21290bcb9b5d4d2265dbf78354b2b4eb,53,1.jpgDajcie mi spokój, ja chcę grać na komputerze - Chłopiec ma 9 lat,  nie wychodzi na dwór, nie bawi się sam ani z kolegami, nie ma żadnych zainteresowań poza jednym – komputerem. Mama opowiada: "robiłam eksperymenty i pozwalałam mu grać tak długo jak chciał, kończyło się to tym, że cały dzień nie jadł, a grę kończył o 3 w nocy, rekord to 7 rano.  Pochłonięty przez świat wirtualny chłopiec staje się nieobecny, nie reaguje na polecenia, coraz bardziej oddala się od rodziców. Powód: chłopiec jest uzależniony od gier komputerowych. Jaki wpływ na rozwój dziecka, jego organizm, psychikę ma wielogodzinne przesiadywanie przed komputerem? W jakim wieku można pozwolić dziecku na pierwszy kontakt z komputerem? Jak rozpoznać, że zabawa przerodziła się w uzależnienie? W jaki sposób pomóc dziecku z tego uzależnienia wyjść? Po odpowiedzi na te pytania zapraszamy do kolejnego odcinka "Świata według dziecka".tv_dz.jpgCzy telewizja to wróg naszych dzieci? reportaż z brytyjskiego eksperymentu,  polegającego na czasowym pozbawieniu dzieci telewizorów i komputerów. Przeprowadził go profesor psychologii Barrie Gunter, który bada wpływ mediów na ludzkie zachowania.dla mamy i taty.jpg"Dla mamy... dla Taty..." program poradnikowy w TV TRWAM dla rodziców, jeden z odcinków omawia programy komputerowe dla dzieci bez przemocy. 
 ed_med_TV.png
"Edukacja medialna" reportyaż dotyczący edukacji medialnej w rodzinie, zrealizowany przez TV TRWAM. Reportaż ukazuje w jaki sposób media oddziaływują na dzieci i o konieczności edukacji w rodzinie, którą należy podjąć od jak najmłodszych lat.
 
klinika_komputera.jpg"Klinika zdrowego komputera"
film instruktażowy dla uczniów szkoły podstawowej, rodziców i wychowawców. Film pokazuje w jaki sposób chronic komputer przed zagrożeniami.
       o_wam_wirtualne-uzaleznienie_dvd.jpg “Wirtualne uzależnienie” film edukacyjny dla uczniów szkół średnich, rodziców i wychowawców. Film ukazuje problemy wirtualnej rzeczywistości, która może okazać się niebezpieczna dla młodego odbiorcy. Z pomocą psychologów twórcy filmu szukają odpowiedzi na pytanie, jak umiejętnie korzystać z komputera, żeby zachować umiar i nie paść ofiarą uzależnienia od internetu. Jak nie dopuścić do sytuacji, kiedy niezauważalnie traci się kontrolę nad czasem spędzanym w sieci, a co za tym idzie kontakt z rzeczywistością. Film można zakupić w wydawnictwie WAM.
       


   
tv_1.jpg
Zagrożenia dla dzieci i młodzieży a edukacja medialna - Nagranie wystąpienia dr Lucyny Kirwil z Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej pt. "Zagrożenia podczas korzystania z mediów przez dzieci i młodzież". Wykład miał miejsce podczas spotkania zespołu ds. edukacji medialnej, zorganizowanego przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji w dniu 11 czerwca 2008 roku w Warszawie.

bezpiecz_dz_int.jpgBezpieczeństwo dziecka w Internecie - Warto zapoznać sie z filmem oraz artykułami i poradami zawartymi na tej stronie. Pozwoli to zwiększyć bezpieczeństwo dziecka korzystające z Internetu. Można wykorzystać te materiały do realizowania szkolnych zajęć, zabawy lub rozmów z przyjaciółmi.
zasady.jpgZasady bezpieczeństwa w Internecie - jest to seria filmów, która ukazuje w jaki sposób bezpiecznie korzystać z Internetu. Obejrzyj poniższe filmy, aby dowiedzieć się więcej o najważniejszych problemach związanych z bezpieczeństwem, dotyczących użytkowników domowych. Jeśli nie masz zbyt dużego doświadczenia, filmy te będą doskonałym punktem wyjścia do poznania podstawowych informacji związanych z ochroną komputera oraz danych w Internecie.jak dziecko.jpgJak dziecko może natknąć sie na szkodliwe treści w Internecie? Internet oprócz tego, że jest powszechnym narzędziem wymiany informacji, ma jednocześnie swoje ciemne strony. Film ten został przygotowany z myślą o rodzicach, żeby pomóc im chronić swoje dzieci przed niebezpieczeństwem w Sieci. Dlatego warto obejrzeć ten film.

Audycje:        
logo_male.jpg
Audycje w "Radio Fara" Rozgłośni Archidiecezji Przemyskiej 

W Archiwum znajdziesz wiele audycji dotyczących edukacji medialnej.
      
3xPRO profilaktyka, promocja, propozycja. Profilaktyka uzaleźnień
   
       Czasopisma on line poświęcone edukacji medialnej i czytelniczej:

Edukacja Medialna, kwartalnik Polskiego Towarzystwa Technologii i Mediów Edukacyjnych 1996 - 2003 (spisy treści online)
Edukacja i Dialog nr 4/1995 - (artykuły dotyczące wpływu reklamy telewizyjnej na psychikę dziecka) 
Edukacja i Dialog nr 6/1995 - (artykuły dotyczące wpływu  treści obrazów telewizyjnych na wychowanie dzieci) 
Edukacja i Dialog nr 4/2001- (numer poświęcony wychowaniu do mediów, niektóre art. dostępne w całości on line)
Więź nr 11/1999 - Społeczeństwo wirtualne?
Wychowawca nr 11/2001 - Telewizja a uczeń
Wychowawca nr 1 /2002 - Dziecko a media
Wychowawca nr 6 /2002 - Prasa młodzieżowa
Wychowawca nr 6 /2003 - Internet przestrzeń bez granic
Wychowawca nr 5 /2004 - Edukacja czytelnicza i medialna
Wychowawca nr 9 /2006 - Media a młody odbiorca
Wychowawca nr 12/2008 - Uwaga! Media
Wychowawca nr 9 /2009 -  Edukacja medialna